ELSA Moot Court Competition

Po raz pierwszy w Polsce, w dniach 26-30 marca 2014 r. odbędzie się Runda Regionalna ogólnoświatowego konkursu ELSA Moot Court Competition (EMC2) on WTO Law, organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA wspólnie ze Światową Organizacją Handlu (World Trade Organization, WTO).
EMC2 to prestiżowy moot court to druga co do wielkości tego typu inicjatywa na świecie. Konkurs polegający na symulacji rozprawy w systemie rozwiązywania sporów WTO ma na celu wspieranie edukacji kształcących się adeptów prawa oraz promowanie wiedzy o tej specjalistycznej dziedzinie praktyki. Już po raz dwunasty młodzi ludzie z całego świata staną do zmagań, które przetestują ich znajomość prawa międzynarodowego i umiejętności oratorskie. W tym roku zaszczyt organizacji jednej z dwóch europejskich Rund Regionalnych przypadł Grupie Lokalnej ELSA Warszawa, organizacji studentów prawa aktywnie działającej na wydziałach trzech warszawskich uczelni. Obok stolicy Polski, rundy eliminacyjne konkursu rozegrają się też w Johannesburgu, Kuala Lumpur, Waszyngtonie oraz Pradze. Wyłonią one dwadzieścia najlepszych drużyn, które pojadą wziąć udział w globalnym finale, jaki odbędzie się w kwietniu w siedzibie Światowej Organizacji Handlu w Genewie.
W warszawskiej rundzie konkursu zmierzy się czternaście drużyn z najlepszych uczelni z jedenastu krajów Europy. Zostały one zakwalifikowane do etapu ustnego na podstawie pism procesowych, nad którymi pracowały przez kilka poprzedzających miesięcy. Sam konkurs rozegra się w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Półfinały i wielki finał zaplanowane na 29 marca będą otwarte dla publiczności. Zdolności oratorskie, siłę argumentacji, opanowanie prawa WTO i znajomość konkursowej sprawy przez uczestników będzie oceniać międzynarodowe jury. Przedstawiciele WTO, profesorowie uczelni i instytutów badawczych oraz prawnicy-praktycy z Polski i zagranicy staną przed trudnym zadaniem wyłonienia najbieglejszych i najbardziej perswazyjnych pełnomocników broniących interesów dwóch stron postępowania. Uczestnicy w swoich wystąpieniach będą musieli odnieść się zarówno do zagadnień jurysdykcyjnych, jak i merytorycznych poruszonych w konkursowym kazusie.
Prestiżową inicjatywę swoim patronatem objęły: Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Mazowieckiego, a także Wojewoda Mazowiecki.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na oficjalnej stronie internetowej konkursu pod adresem: www.emc2.elsa.warszawa.pl.
Marek Szolc, Florentyna Frend

Podziel się