,,Śledztwo IPN”

Szanowni Państwo,

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Inicjatywa na rzecz Międzynarodowego Prawa Karnego i Praw Człowieka w Europie Środkowej i Wschodniej, Zachodniopomorski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, Stowarzyszenie Edukacji Społecznej i Prawnej „Ius et Ratio” oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Szczecin
zapraszają na
spotkanie z prokuratorem IPN Andrzejem Pozorskim
„Śledztwo IPN w sprawie nielegalnego internowania
działaczy opozycji w stanie wojennym”.
Immagine in linea 1
12 grudnia 2012 r., godz. 12
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego
ul. Narutowicza 17a, Szczecin
s. 217
15 października br. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim skazał b. zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Jana K. za bezprawne internowanie dwóch osób w stanie wojennym na przełomie 1981 i 1982 roku. Czyn został zakwalifikowany jako zbrodnia komunistyczna i zbrodnia przeciwko ludzkości. Była to sprawa precedensowa dla Instytutu Pamięci Narodowej i pierwszy tego rodzaju wyrok w kraju. Podobne postępowanie toczy się obecnie w Szczecinie. Akt oskarżenia przeciwko skazanemu Janowi K. skierował do sądu prokurator IPN Andrzej Pozorski. Gość spotkania przedstawi przebieg śledztwa i fakty, na których oparł akt oskarżenia.
Andrzej Pozorski jest prokuratorem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie od 2001 r., a tym samym jednym z najstarszych stażem w IPN. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – kierunki prawo i administracja. Przed objęciem funkcji w IPN, pracował, od 1992 r., w prokuraturze powszechnej: w wydziale dochodzeniowo-śledzczym prokuratury rejonowej oraz w wydziale przestępczości zorganizowanej prokuratury okręgowej. Śledztwa w sprawie nielegalnego pozbawienia wolności działaczy opozycji w stanie wojennym prowadzi od 2005 r.
Charakter spotkania: spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych prawem karnym i prawem ochrony praw czlowieka, najnowszą historią Polski i Instytutem Pamięci Narodowej, w
szczególności dla studentów prawa, historii i dziennikarstwa oraz uczniów.
Kontynuacja i zaświadczenie o uczestnictwie: Spotkanie zainicjuje krótki kurs, dotyczący zbrodni nielegalnego pozbawienia wolności w stanie wojennym, adresowany do studentów prawa. Ciąg dalszy kursu na początku 2013 r. Uczestnicy całości zostaną wyróżnieni zaświadczeniem. Szczegóły wkrótce na www.iclhr.org .
Spotkanie będzie kolejnym z serii „Czego śledztwa IPN uczą prawników?” zorganizowanym w ramach współpracy ww. organizacji i instytucji nakierowanej na upowszechnianie wiedzy z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego (konfliktów zbrojnych) i praw człowieka w Województwie Zachodniopomorskim. Celem współpracy jest upowszechnianie wiedzy prawniczej, w szczególności w kontekście doświadczeń Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców. U źródeł przedsięwzięcia leży przekonanie, że upowszechnianie tego rodzaju wiedzy może wspomóc kształtowanie prospołecznych i prodemokratycznych postaw wśród różnych grup społecznych, a także rozwój naukowy i zawodowy odbiorców.

Podziel się